ÖĞRETİM STRATEJİLERİ/GOOD STRATEGY

Bu kitap ismi gibi gerçekten öğrenci başarısını arttıran stratejiler sunuyor bizlere. Örneğin normalde ölçme araçlarından biri olarak kullandığım rubrikleri kullanarak daha otantik ve öğrenci merkezli olması için yeni bir fikir verdi bana. Normalde rubrikleri biz öğretmenler bir araya gelerek öğrencinin ders veya ünite sonunda yakalayabileceği hedefleri belirliyoruz, seviyelere göre ama öğrencinin fikrini almıyoruz!

Ünite başında her zamanki gibi öğrencilerime konu ile alakalı rubriği verdim ve incelemelerini istedim. Ama bu sefer her zamankinden farklı olarak, ünite sonunda siz nerede olmayı hedefliyorsunuz ve bunun için neleri yapmalı ve neleri öğrenmlisiniz sorusunu sordum. düşüncülerini birbirleriyle paylaştıktan sonra, rubrikte onlar için açtığım boş bölüme düşüncelerini yazdılar. Çıkan sonuçlar ünite planımda değişiklikler yapmamı bile sağladı. İşte ben buna iyi bir çalşma derim. Teşekkürler sevgili kitap!

rubrikORNEK

 It really gives so many great ideas for increasing student success like its own name.  I would like to give one example. Rubrics are my favorite assesment tool.  Normally, I give rubrics at the beginning of the unit to my students and ask them to fill that rubric. But this time i did it a little bit different. We have a discussion about “where do you want to see yourself at the end of the unit?” . After that we answered this question “What do you need to do / learn for to reach that goal?” . After discussions they fill the empty space which is right next to  the goals. I mean this is really simple but the results are so authentic. The results even help me to revised my unit plan.

Leave a comment

Filed under SÜPER DÜPER KİTAPLAR

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s